Cihly, cihličky, režné zdivo a jejich využití na fasádě

2. března 2017



Cihelné obklady na fasádě a jejich imitace, základní pojmy. 

Velmi častý dekor fasády v posledních letech je právě režné zdivo. Tedy neomítnuté, zdůrazňující efekt cihelné vazby. Používá se jak celoplošně, tak i pouze na jednotlivé prvky, např. sokly, ostění, či římsy. Ke kýženému efektu se můžeme dopracovat několika cestami.

Historicky nejstarší je vyspárovaná cihelná zeď. K tomu se používá cihel lícovek s více, či méně upraveným dekorem na lícní (pohledové) straně cihel. Tento způsob předpokládá použití cihelné konstrukce zdiva.

Další možností, pokud je nosný systém jiný než z cihel, což je v dnešní době velmi časté, jsou obklady. Ty mohou být z různých materiálů. Od plastových panelů, přes imitace cihel z lehčeného betonu, přes terakotové, až po flexibilní obklady.

Obklady jako takové mají tu výhodu i z hlediska použití v interiéru, při obkladu krbů, komínů, ostění, nadpraží, či kleneb. Navíc je lze použít i dodatečně, na hotovou omítku.

Flexibilní obklady Izoflex.

Flexibilní obklady, po montáži, napodobují tvarem i povrchem režné cihelné zdivo. Vyrábí se ve formě jednotlivých cihelných pásků silných 3mm ve třech šířkách: 52, 65 a 71mm a délce 240mm – standardní cihla, nebo 360mm – cihla pro ohyb za roh. Materiálově se jedná o směs křemičitého písku, disperzní hmoty a barviv na bázi oxidu železa, vyztužené kostrou z umělých vláken.

Obklady Izoflex se dodávají ve třech provedeních povrchu. Hladká struktura – napodobující novou cihlu, rustikální struktura napodobuje již povětrností ošlehanou cihlu a struktura lupek imituje historickou cihlu, pálenou v manufakturních cihelnách. Samostatným dekorem je stará cihla, která má i okraje v retro stylu.


Hlavní výhody obkladu Izoflex

 

flexibilita  = můžeme obkládat oblé plochy
mrazuvzdornost  = použití pro exteriér
za tepla ohýbatelný  = odpadá nutnost pořizovat rohové prvky
dělitelnost nůžkami  = odpadá nutnost pořizovat řezačku
lehkost (5kg/m2)  = vhodný i pro zateplovací systémy
prodyšnost  = vhodný i pro vlhké zdivo
voděodolnost  = nepropouští vodu směrem dovnitř
chemická stálost  = nehrozí výkvěty na fasádě
snadná montáž  = odpadají křížky, zvládnutelné i svépomocí
požární odolnost  = lze obkládat krby, komíny
příznivá cena = úspora proti použití klinkru

 

Lepení obkladových pásků svépomocí?

Ano. Klasické obkladačky vyžadují zkušenosti, cit pro materiál a speciální nářadí, plus doplňkový materiál – křížky, řezačku obkladu. A ruku na srdce i zkušený kutil si s obklady hodně vyhraje, aby dosáhl kýženého výsledku.

To vše při práci s obklady Izoflex odpadá. Jednak používání křížků. Postačí si vyznačit první řadu a po té již obklady klást jeden za druhým, občas zkontrolovat rovinnost vodováhou. Spára mezi obklady se volí nejčastěji 10-13mm. Ta se ještě před zavadnutím přetáhne vlhkým štětcem a je vyspárováno.

Odpadá nutnost pořizovat speciální spárovací hmotu. Pochopitelně je zapotřebí dbát na čistotu práce. Jednou přetažené lepidlo na obklad už vyčistit nepůjde, proto pokud takový případ nastane, cihličku raději začerstva vyměnit, než se pak dívat na fleky.

 vyměření  nanesení lepidla  lepení rohu
 lepení plochy  spárování  dokončení plochy

Rovněž zkracování cihliček se děje kancelářskými nůžkami, tedy nemusíte si vypůjčovat řezačku obkladů a pilně trénovat, než se vám podaří rovný řez. Snadné je i řešené rohů. Není zapotřebí speciálních tvarovek ( a jejich počítání dopředu, kolik jich budu potřebovat). Postačí horkovzdušnou pistolí cihličku Izoflex zahřát a opatrně přehnout přes roh.

I přei velké opartnosti se může stát, že v místě ohybu praskne a vznikne viditelná jizva. To řeší opravný tmel, který je dodávaný s rohovými pásky. Jednoduše štětcem zamaskujeme. Tištěný návod pak naleznete zde.

Obklady Izoflex jsou systém.

K cihelným obkladům je dodávaný lepící a spárovací tmel a penetrace. Tmel se dodává namíchaný v pastovité konzistenci ve čtyřech barvách. Základní tři barvy jsou odstíny šedé, plus barva bílá pro vytvoření kontrastu s tmavým obkladem.

Tmel se již dále ničím neředí, měl by být použitelný v takové konzistenci, jak jej dostanete na stavbu. Pochopitelně musíme přihlédnout k počasí. Pokud v létě nastane vlna tropických veder, může se stát, že lepidlo bude tužší a bude třeba jej mírně naředit vodou.

Rovněž v zimním období je třeba dbát na to, aby lepidlo nepromrzlo. To vede i k logistickému omezení. Při dlouhotrvajících mrazech je distribuce lepidla pozastavena. Pokud nelze s obkládáním interiéru dále otálet, nezbývá, než použít sypkých směsí cementových flexibilních lepidel.

Tento postup lze požít jen ve výjimečných případech. Doporučuji používání originálních lepidel i penetrace.

 

Obklady Izoflex vypadají velmi realisticky. Jednak co se týče struktury povrchu až po odstíny. Paleta barev od bílé a okrové, přes odstíny cihlové až po antracit nabízí široké spektrum možností. Ty se rozšiřují o čtyři možné barvy spár.

Oklady Izoflex dokážou vytvořit iluzi staroanglického venkovského sídla, či v účelové stavbě doplnit interiér vinárny a navodit atmosféru vinného sklípku. I pro moderní stavby nabízí použití pro části staveb, třeba soklů, nebo částí fasád. Nemusí vždy jít jen o rodinné domy.

Cihelný obklad Izoflex se uplatní i na veřejných stavbách, jako jsou nákupní centra, knihovny, ale i drobné provozovny a výrobní haly.

Z.

 

benefit
Odborné poradenství
29 let zkušeností v oboru, poradíme s výběrem po telefonu, e-mailu či na chatu.
benefit
Specialista na fasády
Zaměřujeme se na fasádní materiály a prvky pro dokončení stavby.
benefit
Návrh skladby materiálu
Popište nám váš záměr, navrhneme optimální skladbu materiálu a prvky.
benefit
Individuální nabídka
Větší konstrukce? Zhotovíme vám individuální cenovou nabídku.