Jak vybrat půdní schody

13. února 2017

Půdní schody již neodmyslitelně patří k řešení vstupu na půdu. Plní hned tři funkce:

  • uzavírají otvor – svým víkem
  • izolují – oddělují vytápěný a nevytápěný prostor
    jsou vertikální komunikací - mají skládací, nebo stahovací žebřík uložený na víku.

Výrobců schodů je celá řada, stejně tak i typů schodů. Na co si dát pozor při výběru? Jaké by měly mít půdní schody parametry?

Základní krtitéria pro výběr půdních schodů

- konstrukční materiál
- izolační vlastnosti schodů
- konstrukce žebříku
- rozměry
- způsob kotvení
- protipožární odolnost
- použití pro nízoenergetické a pasivní domy

Materiál pro půdní schody

Půdní schody jsou vyrobeny jako celokovová, nejčastěji z oceli, ale mohou se vyskytovat i prvky z hliníku, nebo se vyrábí jako celodřevěná, případně i v kombinaci obou materiálů.

Oba základní materiály mají své klady i zápory.

Ocelové půdní schody jsou pevnější, stabilnější, nepodléhají hnilobě a dřevokaznému hmyzu. Časem neztrácejí pevnost sesycháním, jako u dřeva. Ocelové půdní schody jsou nehořlavé.

Na druhou stranu jsou těžší, je třeba počítat s mohutnější nosnou konstrukcí. Hlavní nevýhodou celokovových půdních schodů je jejich tepelná vodivost. Představují nejchladnější místo stropní konstrukce, na kterém se může srážet vzdušná vlhkost – půdní schody se můžou „rosit“ čímž vznikne nechtěný efekt – koroze. Jak se tomu bránit si povíme později.

 celodřevěné schody  celokovové schody
 Celodřevěné schody Oman Termo   celkokovové schody Wippro Eurostep

Celodřevěné schody jsou z hlediska tepelné vodivosti vhodnější, celkově jsou lehčí, ale u nich je třeba věnovat pozornost ochraně proti plísním a dřevokaznému hmyzu. Přece jen jsou na půdě, kde si různí broučci cestu mohou najít. Navíc se u nich časem může projevit sesychání dřeva, což se projeví nepříjemným vrzáním při používání. Výrobci proto doporučují schody opatřit další ochrannou vrstvou – natřít.

 Asi nejvýhodnější je kombinace dřeva a oceli. Zde se nejčastěji ze dřeva vyrábí korpus schodů a víko, žebřík je pak ocelový.

Izolační vlastnosti schodů

Jak jsme si řekli půdní schody oddělují vytápěnou a nevytápěnou část domu, proto je zásadní věnovat pozornost tepelně izolačním vlastnostem schodů. V dnešní době, kdy se izolace stropů pohybují v síle izolantu 250mm a více, schody s 20mm izolace nebudou tím pravým řešením. Ano i takové mají své uplatnění, například na chatách, či hospodářských staveních, ale bez dalších opatření, o kterých si povíme později, nejsou vhodné pro oddělení vytápěného a nevytápěného prostoru.

Pochopitelně postačí porovnat tepelný prostup U (W/m2K) jednotlivých schodů a víme, jak na tom jsou. Laicky se můžeme orientovat jednodušeji – dle síly izolantu ve víku. Na trhu se objevují schody s izolací od 20mm do 200mm. Takto zateplené víko je již vhodné pro nízkoenergetické a pasivní domy. Se sílou izolace roste i složitost konstrukce (dvojité falce, těsnění atd.), hmotnost schodů, ale bohužel i cena.

Co si tedy počít, když nechceme do půdních schodů tolik investovat, případně už schody máme a chceme zlepšit jejich izolační vlastnosti?

prefabrikovaný kryt Zvolit střední třídu s izolací víka někde v rozmezí kolem 80mm (např. Oman Polar) a po namontování schodů na půdu vyrobit izolovaný kryt. V podstatě krabici bez dna, kterou z vnějšku oblepíme polystyrénem. Bude to trochu nepohodlné, při výlezu budeme muset tento kryt odsunout stranou a při sestupu zase dát na místo. Ale na druhé straně je to řešení za málo peněz a poměrně efektivní.

Navíc tímto dodatečným zateplením zabráníme nechtěnému srážení vlhkosti na kovových částech schodů. Další možností je zakoupení prefabrikovaného krytu, v tomto případě Wippro.

 

Konstrukce žebříku

Z konstrukčního hlediska rozlišujeme žebříky skládací a stahovací. Skládací žebřík je složen ze 3, nebo 4 pantem spojených dílů, které se poskládají na sebe a jsou uloženy na víku. Výška stropu je dána standardně jako u schodů Wippro 2750mm, pokud je třeba míň, žebřík se přiřízne, pokud více je třeba to zadat u objednávky. U schodů Oman je to výška max. 2800mm a je možné pouze zkracovat.

Stahovací (nůžkové) žebříky jsou vyrobeny z ocelových lisovaných segmentů, poskládaných jako pružina, která se natahuje a stahuje dle potřeby. Typickým představitelem jsou schody JAP ZP, nebo nůžkové Oman Termo. Zde se výška reguluje přidáním, nebo odebráním segmentů a s tím související změnou úhlu sklonu žebříku.

 

 žebříkové schodiště  nůžkové schodiště
 skládací žebřík (Oman Alu)  nůžkový žebřík (Nůžkové Oman Termo)


Rozměry půdních schodů

Půdní schody, i když se vyrábí vždy, až na objednávku mají pevně dané rozměry (půdorys) a nelze vyrobit rozměry na přání. Rozměry schodů např. 1200x700mm nám říkají, jak má být připraven otvor na schody – v tomto případě 1200x700mm.

To znamená, že skutečné rozměry schodů jsou o něco menší a do takto připraveného otvoru vejdou. Pozornost musíme věnovat i prostoru pod schody, zda bude místo pro pohodlné rozložení žebříku, zejména pokud je to žebřík stahovací (nůžkový). To je třeba si ověřit z nákresu v technických listech k jednotlivým schodům, které naleznete zde v kategorii Návody a technické listy.

Pokud jste omezeni prostorem pod schody a hledáte opravdu nejmenší, pak jsou to Oman Mini Extra, menší v nabídce nemáme.
 

Způsob ukotvení

Aby půdní schody bezpečně sloužily, musí být správně ukotveny ke stropní konstrukci. Způsoby jsou dva. Boční kotvení a kotvení v rozích.

Boční kotvení je běžné u schodů s dřevěným rámem, kdy se rám, vruty přišroubuje ke krokvím.

Kotevní v rozích se uplatňuje u ocelových schodů. Ty mají v rozích oka, přes které se protáhnou závitové tyče, které se nahoře pomocí plochého profilu zavěsí na nosnou konstrukci.

V obou případech to vyžaduje vytvoření takové konstrukce. V podstatě se jedná o trámovou konstrukci – lemující věnec kolem otvoru, který je pevně spojen s konstrukcí stropu / střechy.
 

Požární odolnost půdních schodů

Velmi častý dotaz. Potřebuju půdní schody s požární odolností?

To by v prvé řadě měl řešit projektant. Obecně platí zásada, že do 250m2 podlahové plochy pro rodinné domy není zapotřebí půdních schodů s požární odolností.

Pokud takový požadavek nastane, pak musíte pořídit půdní schody s deklarovanou (certifikovanou) požární odolností. Ta se udává v minutách. Nejčastěji je to 45 minut, což splňují schody Oman El45, ale i všechny schody Wippro v základním provedení. Ještě vyšší odolnost mají schody JAP PP – 60 minut. U schodů Wippro lze za příplatek zvýšit odolnost až na 120minut.


Půdní schody pro energeticky úsporné a pasivní domy

Na základě předchozích odstavců se dostáváme k samstatné diciplíně, totiž půdním schodům pro úsporné a pasivní domy. Konstrukce takových schodů sleduje v prvé řadě tepelně izolační vlastnosti schodů. Zvyšování tohoto parametru se děje, nejen zvyšováním tl. izolace ve víku (až na 200mm u Wippro Isotec 200), ale i přidáním víka horního k základní konstrukci schodů (JAP Kombo).

Půdní schody pro pasivní domy Wippro Isotec Luxe 200Horní víko pak může být i samostatné, namontované na prefabrikovaném horním krytu, jak jsme si popsali výše.

U těchto půdních schodů se rovněž klade důraz na omezení prostupu par z interiéru a bránění vzniku kondenzátu. To se děje za pomocí těsnění víka, dvojitého falcu víka či dodatečných sad těsnění.

Důležitá je zde i kombinace s dřevěným obložením prostupu, která rovněž brání vzniku kondenzátu.

Již V základu je zde řešena protipožární odolnost. U schodů JAP je to 45 minut, u schodů Wippro 30minut v základním provedení, za příplatek pak 120 minut.

 

 

  

  

Co říci závěrem. Výběr půdních schodů není start raketoplánu, je třeba se řídit selským rozumem a rozmyslet se co od nich očekávám, jak je budu používat. Pochopitelně o peníze jde vždy, až v první řadě. Nicméně i to je vodítko. Ceny schodů mohou startovat od 1500,-Kč, ale asi nelze od nich čekat každodenní provoz po desetiletí a izolační vlastnosti pro pasivní dům. Nicméně na chatě i schody z kategorie hobby svou službu udělají….

Z.

 

benefit
Odborné poradenství
29 let zkušeností v oboru, poradíme s výběrem po telefonu, e-mailu či na chatu.
benefit
Specialista na fasády
Zaměřujeme se na fasádní materiály a prvky pro dokončení stavby.
benefit
Návrh skladby materiálu
Popište nám váš záměr, navrhneme optimální skladbu materiálu a prvky.
benefit
Individuální nabídka
Větší konstrukce? Zhotovíme vám individuální cenovou nabídku.