Obklady z plastu v interiéru.

22. února 2017

Plastové palubky v interiéru – dekorace i funkční prvek.

Asi nepřekvapí použití plastových palubek na fasádě, ale užití pro interiér ještě není tak zažité. A přesto se prosazuje ve stále větší míře. Vývoj jde neustále kupředu a moderní plasty už nemusí vypadat jako laciný plast, ale můžou vytvořit přesvědčivý dekorativní prvek.

Co jsou interiérové plastové palubky (panely)?

Interiérové plastové palubky jsou ploché dutinové desky, vyztužené žebry, o celkové tloušťce 8-10mm, a rozměrech nejčastěji 0,25x2,7m. Jednotlivé desky jsou podélně opatřené zámkem – pérem a drážkou, které po napojení vytvoří celistvou plochu s nepřiznanou spárou.

Interiérové palubky jsou z lícové strany potištěné dekorem od přírodních dřev, přes imitaci kamene, či betonu až po abstraktní motivy.


Hlavní přednosti interiérových plastových palubek.

Obklad je lehký  = užití i na sádrokarton, či strop
Lze lepit přímo na stěnu  = odpadá příprava podkladu
V případě nerovností pokládka na rošt  = vhodné i pro vlhká zdiva
Levnější než keramické obklady  = úspora financí
Montáž svépomocí  = úspora financí
Minimální omezení provozu interiéru při montáži  = odpadá náročný úklid
Neotřelé dekory  = designový prvek za minimum financí
Vodotěsné spoje  = možnost použití i v koupelnách

 

Kde všude se používají ?

Omezení neexistuje. Lze je použít pro celou místnost, ale spíše se používají pro části interiéru. Například jednu stěnu, či strop. Záleží rovněž, jaký dekor si zvolíte. Jsou dekory, např. imitace kamene, či dřeva, které lze ukončit kdykoliv, bez nějakého rušivého efektu. Jsou však i dekory kdy teprve celé balení (4kusy desek) vytvoří jeden motiv a ukončení plochy např. po třetí desce by nevypadalo dobře.

Video - srovnání časové náročnosti instalace PVC palubek a klasických tapet:

Diskutovanou otázkou je i užití plastových palubek za kuchyňskou linkou. Jde o plast a jako plast se chová – reaguje na teplo. Což v případě sporáku s otevřeným ohněm nemusí dopadnout dobře.

I pokud se jedná o indukční desku, je třeba počítat s tím, že hrnec s vodou bude mít teplotu 100 stupňů, a toto teplo bude vyzařovat do okolí. Z těchto důvodů užití běžných plastových palubek za kuchyňskou linkou nelze doporučit. Poslední novinka na trhu – desky Kerradeco, však toto pravidlo posunují už do historie.

Interiérové panely Karredeco – plnohodnotná náhrada keramiky.

obklad Kerradeco ConcreteInteriérové panely Kerradeco svými rozměry i způsobem použití vychází z plastových palubek. Hlavní rozdíl je v použitém materiálu a jeho vlastnostech.

Nosnou vrstvu zde tvoří hutná, tuhá plastová pěna, potažena ochrannou reliéfní vrstvou s potiskem. Tyto panely již nejsou hladké jako palubky, ale povrch je reliéfní odpovídající textuře potištěného motivu.

Konstrukce panelu je tuhá, neprohýbá se, snese i zátěž, např. poličky – nehrozí otlačení. Tomu odpovídá i hmotnost: 1m2 = 5,25kg. Tyto panely již lze použít i za kuchyňskou linku. Mezi přednosti patří i paleta moderních designu.

 

 

 

Obkladová 3D folie – rychlé řešení i pro nekutily.

Na rozdíl od palubek se nejedná o uzavřený profil. Obkladová folie je tenký list vylisovaného plastu v rozměru nejčastěji 0,49x,98m potištěný vzorem.

            

Folie je plastická, vyrýsované jsou spáry mezi prvky vzoru (dlaždic, či mozaiky). Samotný dekor je spíše tradiční napodobující různé mozaiky, parkety nebo keramické obklady, od struktury dřeva až po květinové motivy.

Obkladová folie se lepí přímo na stěnu, úprava rozměrů je snadná, pomocí kancelářských nůžek. Díky tomu, že jde o plochý reliéf, lze realizovat plochy i do stávající dispozice, bez nutnosti přestavby nábytku.

 

Plastové obklady v interiéru nacházejí stále větší uplatnění a díky novým materiálům a designům už nepůsobí „levně plastově“ , ale mohou se stát skutečně designovým prvkem vašeho bytu, či kanceláře.

Z.

benefit
Odborné poradenství
29 let zkušeností v oboru, poradíme s výběrem po telefonu, e-mailu či na chatu.
benefit
Specialista na fasády
Zaměřujeme se na fasádní materiály a prvky pro dokončení stavby.
benefit
Návrh skladby materiálu
Popište nám váš záměr, navrhneme optimální skladbu materiálu a prvky.
benefit
Individuální nabídka
Větší konstrukce? Zhotovíme vám individuální cenovou nabídku.