Revoluční změna v sortimentu půdních schodů Oman.

28. června 2017 | Autor: Vít Zwinger
Obsah článku
    

Výrobce schodů, firma Oman letos slaví 25 let od založení. Za tu dobu vyrobili více než 3 mil. schodů a v současné době je vyváží do 38 zemí.

Firma je držitelem certifikátu FCS, který zaručuje, že použité dřevo je těženo v souladu s požadavky zdravého lesního hospodářství.


To jsou jistě zajímavé informace, nicméně pro nás zákazníky je podstatnější, že upravili a značně rozšířili výrobní sortiment.

V současné době lze vybírat z celé řady konstrukčního provedení, ale hlavně nabízí i různé kvalitativní (dle termoizolačních vlastností), tedy i odlišné cenové provedení.

Jistě budete souhlasit, s tvrzením, že jiné požadavky budou na schody do garáže a jiné pro interiér v energeticky úsporném domě.

Co je tedy nového?

Schody Oman Termo PS, Oman Extra, Oman Maxi a Oman Polar

To jsou schody ze základní řady, od které se odvozují další. Provedení je klasické, dřevěný rám s víkem a dřevěný třídílný skládací žebřík. Zásadní rozdíl je v termoizolačních vlastnostech půdních schodů. U schodů jde především o zateplení víka:

 třída zateplení  tloušťka zateplení  U víka (W/m2K)
 TERMO  20mm  1,22
 EXTRA  40mm  0,85
 MAXI  50mm  0,7
 POLAR  80mm  0,36

Mimo tyto hlavní ukazatele se liší i v detailech, jako je falc, či dvojitý falc na víku, jednoduché, nebo dvojité těsnění a další. U všech těchto půdních schodů se zvýšila maximální přípustná zátěž a to na 160kg a u všech se do základní výbavy dostalo boční ocelové madlo na víku, a gumové stopky žebříku.

Dalším rozdílem proti minulosti je úprava délky schodů, respektive světlé výšky místností, kdy nyní jsou schody vhodné pro místnosti až do 2800mm. Rovněž se rozšířila škála nabízených půdorysných rozměrů a to na 12.

Třídy zateplení

Tyto schody se staly vzorem pro vytvoření tříd zateplení i pro ostatní druhy schodů. Uvedu příklad: Oman Mini Extra. To znamená, že jde o schody od Výrobce Oman, typ Mini ( pro omezený půdorys ) s víkem třídy Extra = 40mm zateplení. Takto snadno se lze v nabídce orientovat.

Schody Oman Mini

 

Tato půdní schody jsou určeny do prostor, kde jsme omezeni půdorysem. Konstrukce víka a rámu je dřevěná, žebřík je ocelový, čtyřdílný s dřevěnými stupni. Omezený půdorys schodů přináší i omezení prostoru pro skladování složeného žebříku, proto tyto schod lze použít do místností o max. světlé výšce 2650mm. Schody Mini se vyrábějí ve čtyřech provedeních: Mini Termo, Mini Extra, Mini El45 a Mini Polar. Ty se liší zateplením, jak jsme si popsali výše u základní řady

schody Oman Solid

Půdní schody Solid jsou zcela novou řadou. Dřevěný rám s víkem je doplněn ocelovým třídílným žebříkem s ocelovými nášlapy. Zesílená konstrukce posunula hranici maximální zátěže na 190kg u schodů Solid Termo a 210kg u schodů Solid Extra, Solid El45 a Solid Polar. Opět druhé slovo v názvu odkazuje na druh provedení víka, respektive na termoizolační vlastnosti. V nabídce je 12 půdorysných rozměrů, mimo Solid Maxi, které nabízí pouze 9.

Speciální schody Oman

Schody Oman Flex se na první pohled liší od ostatních. Jejich žebřík není skládací, ale stahovací – jedná se o pantograf. Konstrukce víka je u obou provedení shodná, jde o víko Termo s 20mm zateplení. Schody Flex mají dvojí provedení lišící se rámem. S dřevěným rámem jsou to schody Flex Termo, s ocelovým pak Flex Termo Metal Box. Půdní schody Flex nabízí nejširší paletu půdorysných rozměrů – 16 u dřevěného rámu, 18 u ocelového.

     

Protipožární schody

U protipožárních schodů je novinkou podstatné rozšíření sortimentu a posunutí do vyšších tříd odolností. Dnes nabízené protipožární schody mají minimální odolnost 45 minut a schody Oman Solid EI60 dokonce 60 minut.  Ostatní protipožární schody s odolností 45 mimut se vyrábí v provedení Oman EI45 (Termo PS), Oman Mini EI45 a Oman EI45 Polar. Spodní víko všech schodů, je oproti dřívější praxi bílé, nikoliv červené. 

Půdní schody Stallux Termo s dřevěným rámem a ocelovým žebříkem s dřevěnými nášlapy mimo rozšíření na 12 půdorysných rozměrů nedoznaly, stejně tak ALUProfi Extra se žebříkem celohliníkovým.

Schody pro větší světlé výšky, Oman Long

Dosud všechny zmiňované schody byly vhodné pouze pro místnosti do světlosti 2800mm. Pokud ale světlost byla vyšší, řešilo se to zakázkovou výrobou, kde však termín výroby byl poněkud jinde. Nyní výrobce pro tyto případy nabízí 4 typy schodů a to až do max. výšky 3300mm. Jedná se o schody výsuvné Slidig Extra, ty jsou však pouze do 3100mm výšky podlaží. Další jsou v podstatě prodloužené verze základních modelů: Long Termo a Long Extra a Long Flex Termo. Zmíněné 3 typy jsou pak pro výšku podlaží do 3300mm.

Víka a dvířka Oman

   

Zajímavým doplňkem jsou interiérové dvířka a stropní víka. V obou případech jde o dřevěný rám se zateplenými dvířky. Dvířka a víka slouží k uzavírání otvoru pro skrytý úložný prostor. Dvířka jsou určeny pro svislé konstrukce, víka pro stropy. Dvířka a víka se vyrábí stejně jako schody ve čtyřech termoizolačních kvalitách: Termo, Extra, Maxi, Polar.

Vit Zwinger
Vít Zwinger
Ve stavebnictví a příbuzných oborech se pohybuji celý svůj profesní život. Zabrousil jsem také do inženýrského stavitelství, další dovednosti jsem nasbíral ve firmě zabývající se výstavbou rodinných domů na klíč. Pomyslnou třešničkou na dortu mých zkušeností se stala stavba našeho rodinného domu svépomocí. Díky tomu všemu věřím, že moje rady a tipy ověřené v praxi pro vás budou přínosem.
benefit
Odborné poradenství
29 let zkušeností v oboru, poradíme s výběrem po telefonu, e-mailu či na chatu.
benefit
Specialista na fasády
Zaměřujeme se na fasádní materiály a prvky pro dokončení stavby.
benefit
Návrh skladby materiálu
Popište nám váš záměr, navrhneme optimální skladbu materiálu a prvky.
benefit
Individuální nabídka
Větší konstrukce? Zhotovíme vám individuální cenovou nabídku.