Stavební pouzdra, pár rad ke správnému výběru.

4. května 2017

Dnes jsou stavební pouzdra již běžnou záležitostí. Na trhu je celá řada výrobců, stejně tak i paleta typů je velmi široká. Které jsou pro jaký účel vhodné a které patří ke špičce, pojďme si vysvětlit základní pojmy a rozebrat problematiku, pro snadnější orientaci v tomto segmentu.

Stavební pouzdro, co to je.

Stavební pouzdro je ve své podstatě druh dveřní zárubně. Je to nejčastěji plechová kapsa pro zabudování do příčky, vybavená pojezdem, která vytvoří prostor pro zasunutí posuvných dveří do stavební konstrukce.

Výhody:

 • Úspora místa, které by bylo nutné pro otvíravé dveře
 • Bezbariérový prostup – absence prahu.
 • Kompletnost konstrukce
 • Instalace již během hrubé stavby
 • Dveře jsou v otevřené poloze schovány, nešoupou se po zdi
 • Možnost vybavení tichým dorazem, proti přibouchnutí

Kritérií pro rozdělení sortimentu může být mnoho. Asi nejzákladnější jsou:

 • dle rozměrů
 • dle způsobu otevírání
 • dle materiálu příčky
 • dle materiálu dveří
 • dle výrobce (značky)

Rozměry stavebních pouzder.

Rozměry vychází logicky z rozměrů dveří. Výška pouzdra je standardně pro průchod 1970mm (dle ČSN), u některých výrobců i 2100mm (dle DIN). Výšku lze na objednávku a za příplatek zvětšit a to až na 2700mm pro nestandardní případy. Šířky průchodu jsou standardně od 600mm do 1200mm pro jednokřídlé dveře.

Všechny tyto rozměry označují světlost průchodu po osazení dělené obložkové zárubně a to znamená, že se posuvné dveře rozměrově nebudou odlišovat od ostatních běžných dveří v interiéru.

Při zvažování rozměrů je třeba počítat s prostorem pro zajíždění dveří. Tím je myšleno, že pokud budu požadovat dveře s průchodem 900mm, musí se i stejný rozměr, tedy dalších 900mm, počítat pro schování dveří. Celý prostor pro instalaci pouzdra bude 1800mm. Podrobně – viz technické listy.

Druhy stavebních pouzder dle způsobu otevírání.

Jednokřídlé pouzdra

 stavební pouzdro pro jednokřídlé dveře Klasik             
 pouzdro Klasic    pouzdro Unibox

Stavební pouzdra jsou jak pro jednokřídlé dveře, tak i dvoukřídlé pro větší prostupy. Základním typem je stavební pouzdro pro jednokřídlé dveře, označované jako Standard, nebo Klasik. Toto pouzdro se používá pro dveře s průchodem od 600-1200mm a používá se v cca 80% případů, kdy je zvažováno použití pouzdra.

Dalším, už vzácným případem pro jednokřídlé dveře je typ Unibox. Jde o pouzdro pro dvojici jednokřídlých dveří, které zajíždějí do společného středového boxu. Takto lze vyřešit dvojici dveří umožňující vstup do dvou sousedních místností, které odděluje společná příčka. Nejčastěji jde o koupelnu a WC v bytových jádrech. V tomto případě je nutné počítat s tím, že středový box bude mít tloušťku 200mm, tím pádem bude i ostění pro obložkovou zárubeň 200mm. I zde můžeme mít průchody 2x600mm – 2x1200mm.

Dvoukřídlé pouzdra

             
               pouzdro Komfort                 pouzdro Parallel

Pro širší prostupy jak 1200mm se volí pouzdra pro dvoukřídlé dveře. To pak umožní průchod 1250-2450mm. S tím pak pochopitelně narůstají nároky pro hrubý stavební otvor, který je nutný pro instalaci pouzdra. U největšího pouzdra Komfort 2450mm je to 5010mm!

Základním druhem pro dvoukřídlé dveře je pouzdro Komfort. To se skládá ze dvou protilehlých pouzder spojených pojezdovou kolejnicí. To znamená, že dveře zajíždějí současně vpravo a vlevo. U dvoukřídlých pouzder existuje synchronizace otevírání, která umožní tahem za jedno křídlo symetricky otevírat i druhé. Někteří výrobci tento systém mají v základní ceně, někteří za příplatek. Tento typ pouzdra se v případě dvoukřídlých prostupu používá v naprosté většině.

Posledním typem pro dvoukřídlé dveře je pouzdro Parallel. V tomto případě dveřní křídla jsou řazena za sebou a zavírají se do společného pouzdra a to buď vpravo, nebo vlevo. Toto řešení však vyžaduje i širší příčku, min. 200mm. I zde je možné využít synchronního zavírání dveří.

Materiál příčky a dveří.

Pro správnou volbu pouzdra je zapotřebí vědět z čeho bude plánovaná příčka. To rozlišujeme na dva druhy: zděné a sádrokartonové. Liší se povrchovou úpravou. Pro zdění je pouzdro opatřeno síťovinou pro omítku, sádrokartonové pouzdro je hladké.

Dveře mohou být dvojího typu: dřevěné a skleněné. To ovlivňuje i druh pojezdových vozíků, které budeme potřebovat a které jsou součástí dodávky pouzdra.

Výrobci a dodavatelé stavebních pouzder

Výrobců je celá řada, v naší nabídce nabízíme pouzdra od tří: Alvelis, JAP, Scrigno.

Pouzdra Alvelis se dodávají pouze v základním typu standard – tedy pro jednokřídlé dveře. Na první pohled to není mnoho, nicméně právě základního typu se prodá 90% všech pouzder. Pouzdra Alvelis jsou kvalitně zpracovaná a nabízí dobrý poměr kvalita/výkon.

Pouzdra JAP, jsou na našem trhu nejdéle. Je to český výrobce s tradicí. Výborné kvalitativní zpracování je vyváženo o něco vyšší cenou. Sortiment mají velmi široký. Nabízejí všechny 4 typy pouzder pro jednokřídlé i dvoukřídlé dveře. Před nedávnem představili novou sérii pouzder, které již respektují požadavky na zvláštní typy zárubní.

       
 JAP Latente    JAP Aktive    JAP Emotive

Pouzdro JAP Aktive, nevyžaduje žádnou zárubeň, pouze dveře, JAP Emotive nabízí namísto obložkové zárubně pouze elegantní hliníkový rámeček a pouzdro JAP Latente je pro obložky, které nerozšiřují profil příčky, ale jsou slícované.

Scrigno je přední italský výrobce. Ten nabízí pouzdra ve dvou kvalitativních řadách: S -tech a Gold. Řada S – tech odpovídá standardům ostatních výrobců. Řada Gold je prémiová, nabízí antikorozní úpravu, vozíky s ložisky, modulární provedení pouzdra, která zabrání popraskání omítky a spoustu dalších nadstandardních vylepšení. Cena však odpovídá prémiové kvalitě.

Tento výrobce nabízí zvláštní vylehčený druh pouzdra pro sádrokarton – Scrigno Kit. Plechová kapsa je zde nahrazena pouze nosnými profily, které se zabudují do konstrukce příčky.

Stavební pouzdra nabízejí i další vylepšení, jako je například tichý doraz. Jednoduchý systém, který zabrání přibouchnutí dveří, při prudkém otevření. O synchronním zavírání již řeč byla. Součástí pouzder (liší se dle výrobce) bývají i protiprachové kartáče.

Věřím, že na základě představených informací bude výběr správného pouzdra pro Vaší potřebu jednodušší…

Z.

benefit
Odborné poradenství
29 let zkušeností v oboru, poradíme s výběrem po telefonu, e-mailu či na chatu.
benefit
Specialista na fasády
Zaměřujeme se na fasádní materiály a prvky pro dokončení stavby.
benefit
Návrh skladby materiálu
Popište nám váš záměr, navrhneme optimální skladbu materiálu a prvky.
benefit
Individuální nabídka
Větší konstrukce? Zhotovíme vám individuální cenovou nabídku.