Vchodové stříšky, pár rad k jejich výběru.

15. března 2017

Vchodové stříšky

Drobný detail, který slouží každodenně a který při běžném užívání nemovitosti přehlížíme, tedy pokud je funkční. Pokud ne, pak teprve jej vezmeme na vědomí. Vchodových stříšek se nabízí celá řada druhů, tvarů a od spousty výrobců. Co by vchodová stříška měla splňovat a na co bychom si měli při výběru dát pozor. Podívejme se na problematiku blíže, uděláme základní rozdělení  a povíme si o funkčnosti.

Co od vchodových stříšek čekáme.

Vchodové stříšky především, by měly chránit vstup do budovy před nepřízní počasí, srážkami a sněhem. Z toho plyne volba rozměrů a výška umístění nad vstupem, aby nám nepršelo rovnou do dveří. K tomu aby stříška fungovala bezvadně i v zimě a snesla zatížení sněhem, musí být dostatečně tuhá a nosná, stejně tak musí být perfektní ukotvení ke zdivu.

V neposlední řadě očekáváme i kvalitní řemeslné zpracování a design korespondující s charakterem stavby. Vchodová stříška je umístěna na exponovaném místě – vstupu a dotváří tak první dojem, proto by měla i dobře vypadat.

Tvary vchodových stříšek

Ty jsou prakticky jen dva základní. Stříška pultová a stříška oblouková.

 pultová stříška Lightline 1500                   

Pultové stříšky, obdélníkové tvaru, mohou být ploché i mírně oblé, po spádu, který je směrem od budovy. Zde bychom měli vybírat stříšky s okapnicí pro odvod vody. Levnější jsou zakončené pouze ohybem a je opravdu nepříjemné, když po dešti, nám kápne za krk, jen proto, že stříška postrádá okapnici. U pultových stříšek hrozí v zimě hromadění sněhové pokrývky, je třeba je proto ometat.

Ješte jeden detail. Pokud stříška má být doplněna o boční stěnu, je potřeba vybírat boční stěnu pro pultové stříšky (nikoliv obloukové). Taková stěna má totiž horní hranu sešikmenou, respektující úhel spádu pultové stříšky.

Obloukové stříšky při čelním pohledu mají tvar oblouku, ať s větším, či menším zakřivením. Díky tomu nejsou tak náchylné k ukládání sněhu v zimě. I zde bychom měli volit stříšky s okapnicemi po obou stranách. Derivátem obloukové stříšky je stříška sedlová. Zvláštním druhem je pak jednostranná stříška, kde pultová stříška přechází do oblouku. Ta se dá použít jako pravá, nebo levá.

Rozměry stříšek

Zde platí: na velikosti záleží. Ano. Pokud má stříška plnit svou ochrannou funkci, pak čím větší, tím lépe. Srážky mohou být ovlivněny větrem, do té míry, že dopadají nikoliv kolmo k zemi, ale pod úhlem. Proto čím větší vyložení, tím větší šance na ochranu vstupu.

Nejmenší vyložení ( šíře) je 750mm. To je poměrně málo a tento rozměr bych z praktických důvodů nedoporučil. Široce používanou je šíře 900-950mm jako u stříšek Lightline, či Robelit. Největší dostupnou šířkou, bez nutnosti dodatečných podpor je 1420mm (Lightline XL).

U délek je variabilnost větší. Pokud máme běžné vstupní dveře široké 900mm, pak minimální délka stříšky by měla být 1500-1600mm, jako Robelit oblouková 1580x900mm.

Vstupy mohou být i s dvojkřídlými dveřmi, či sdružené, jako jsou vstupy do veřejných budov, škol apod. Proto i délky stříšek v provedení jako jeden kus mohou být až 2700mm (Lightline 2700mm). Přesah stříšky nad dveřmi, by měl být alespoň 350mm na obou koncích.

V případě sdružených vstupů, nebo nákladových ramp se uplatňuje stříška modulová, kde mezi dva základní koncové moduly se dá vkládat neomezený počet prodlužovacích segmentů a tím můžeme dosáhnout neomezené délky zastřešení. To je případ modulové stříšky Lightline L a Lightline XL.

 

U obloukových stříšek musíte počítat i se třetím rozměrem – totiž výškou oblouku. Ta může dosahovat i 600mm jako u Obloukové stříšky Robelit 2500mm.

Materiál pro konstrukci vchodových stříšek.

Každá stříška se konstrukčně skládá z konzol (podpor zajišťující nosnost ) a vlastního zastřešení. Na zastřešení se používá plexisklo (akrylové sklo), dutinkový polykarbonát, nebo tvrzené minerální sklo.

Plexisklo o tl. 4-6mm je velmi odolný materiál o třídu kvalitnější než používané dutinkové polykarbonáty. Zástupce je např. Lightline 1900. Drobnou nevýhodou je malá odolnost na poškrábání, které vzniká odtáváním a namrzaním sněhu. Časem pak krásně čiré akrylové sklo zmatní. Z toho důvody doporučuji vybírat rovnou matná provedení – saténově bílé, modré, nebo zelené.

Dutinkový polykarbonát se používá rovněž v síle 4-6mm, například u pultové stříšky Robelit 1600. Dodává se jak v čirém provedení, tak i kouřovém. I tento materiál je velmi vhodný pro zastřešení, avšak je citlivý na krupobití.

Nejkvalitnějším zastřešením je tvrzené sklo. Patří také mezi nejdražší a nejtěžší. To lze použít pouze v kombinaci s nerezovou konstrukcí stříšky a klade vysoké nároky na kotvení do zdiva. Příkladem je stříška Lightline z tvrzeného skla.

Pro konzoly se používá hliníkových profilů, nejčastěji uzavřených – „jekl“ ale i pozinkované oceli, nebo nerezi. Nejkvalitnější ale i nejdražší je pochopitelně konstrukce z nerezi. Nejen, že dobře vypadá, nevyžaduje údržbu ani následné nátěry.

Hliníkové profily lze také doporučit, ale zde pozor. Hodně záleží na síle stěn profilu. To pohledem zjistit nelze a dodavatelé to nikde neuvádí. Jediným vodítkem je zde cena. U stříšek, které jsou o řád levnější, než ostatní, bych byl velmi opatrný.

Žijeme v době plastové a i na konzoly se používá speciální plast. Důvodem je honba za co nejnižší cenou. Taková stříška jistě svou práci odvede na pár let na chatě, ale nikdy se nemůže vyrovnat životnosti stříšce vyrobené z nerezové oceli.

Konzoly, to je to, co rozhoduje o životnosti stříšky, proto před nákupem se vždy zajímejte, z čeho jsou vyrobeny a plastu se raději vyhněte.

Vchodová stříška bude sloužit řadu let. Je vystavena pověrnosti, mrazu, dešti, slunci. Tomu všemu musí vzdorovat. Aby mohla tyto požadavky splnit, její konstrukce musí být dobře vyrobena z kvalitních materiálů. A to něco stojí.

U výběru pečlivě zvažujte všechna kritéria i cenu. Zde rozhodně neplatí, nejlevnější = nejlepší….

Z.

benefit
Odborné poradenství
29 let zkušeností v oboru, poradíme s výběrem po telefonu, e-mailu či na chatu.
benefit
Specialista na fasády
Zaměřujeme se na fasádní materiály a prvky pro dokončení stavby.
benefit
Návrh skladby materiálu
Popište nám váš záměr, navrhneme optimální skladbu materiálu a prvky.
benefit
Individuální nabídka
Větší konstrukce? Zhotovíme vám individuální cenovou nabídku.