Zastřešení pergoly dutinovým polykarbonátem - část 1.

30. března 2017Co jsou dutinkové polykarbonátové desky

Komůrkové polykarbonátové desky se používají pro prosvětlování a zastřešení konstrukcí a nerozbitné tepelně izolační zasklívání. Používají se na zastřešení pergol, zahradních staveb, přístřešků, zastávek, jednoduchých skladů apod.

Mají jednostrannou ochrannou vrstvu proti UV záření, která zajišťuje mimořádnou odolnost vůči stárnutí vlivem povětrnosti. Tato vrstva zabezpečuje dlouhou životnost při zachování optických vlastností desky a zvyšuje tuhost desky. Tato vrstva musí směřovat ven. Je opatřena potištěnou ochranou folií a sundává se až po dokončení díla. Polykarbonátové desky jsou odolné proti rozbití, nehrozí vznik střepů. Dají se ohýbat za studena – viz technické listy – doporučené poloměry ohybu. Takový ohyb nemá negativní vliv na mechanické vlastnosti, naopak vznik klenby nosnost zvyšuje.

Vlastnosti komůrkových polykarbonátových desek

- odolnost proti povětrnostním vlivům
- extrémní odolnost proti rozbití
- snadné opracování a montáž
- odolnost teplotám -40 oC až +115 oC
- nízká hmotnost
- vynikající tepelně izolační vlastnosti
- možnost ohýbání zastudena
- snadná údržba
- velmi dobrá propustnost světla u čiré desky 80%
- požární odolnost: třída reakce na oheň – B, s1, d0

 Použití komůrkového polykarbonátu

- zastřešení pergol, teras
- zimní zahrady
- zastřešení bazénů
- prosvětlení střech - střešní světlíky
- skleníky
- stadióny, sportovní haly
- zastávky MHD

To vše z polykarbonátových desek dělá vynikající materiál pro zastřešení. Samotný návod k montáži je dostupný z mnoha zdrojů. Zaměřme se na samotnou nosnou konstrukci střechy. Jaká by měla být, hlavně z hlediska statického. Na střechu budou působit povětrnostní vlivy, vítr a hlavně v zimě sníh.

Desky se dodávají v základní šíři 2,1m a délce 7m. (dutiny jsou podélné – častý dotaz) Z toho jsou odvozené i dodávané formáty. ½ šíře – 1,05m a délky od 1 – 7m s odstupem po jednom metru. Pocholitelně na stavbě se dodané formáty dál upraví na konečné rozměry. Desky se kladou v co největším kuse pro požadovanou konstrukci. Pokud je spád delší než 2,1m ( jedna deska), vyžaduje tedy napojení, pak klademe desky vždy po spádu. Napojení desek bude po spádu. V opačném případě by napojovací H profil bránil odtoku vody.

Z toho (šíře desky) tedy plyne i vzdálenost nosných krokví – osově 2,1m, nebo 1,05m. To má i další důvod. Nad krokví se pak bude nacházet spoj dvou sousedních desek, který se přikryje přítlačnou lištou. Doporučená šíře krokví je 60mm.

Ani taková konstrukce nemusí být dostatečná s ohledem na zatížení sněhem. Zatížení sněhem vychází z nadmořské výšky lokality a dlouhodobého sledování úhrnu srážek. Pro celou ČR existuje mapa, která určuje, do jaké kategorie zatížení sněhem lokalita spadá. Většina území spadá do kategorie I-IV.

 

Sněhová oblast I II III IV V VI VII VIII
kN/m2 0.7 1.0 1.5 2.0 2.5 3.0 4.0 >4.0
kg/m2 70 100 150 200 250 300 400 >480

Z uvedené mapy a tabulky tedy plyne kolik sněhu v danné oblasti průměrně napadne a kolik sněhu musí střešní konstrukce vydržet. Z této mapy pak projektanti vycházejí při dimenzování střech. Stavba pergoly nevyžaduje projektovou dokumentaci ani statické posouzení.

Přesto je dobré k uvedeným hodnotám přihlížet. Z toho vychází i výrobci polykarbonátových desek při zátěžových zkouškách, ze kterých lze pak odvodit i vzdálenosti podpor.

Graf zátěže a vzdálenosti podpor pro Makrolon tl. 10mm, jednokomorový

   

 

sněhová oblast   I. II. III.  
zatížení (kg/m2)  50  75  100  125  vzdálenost trámů
 maximální vzdálenost latí A (m)  3,1  2,1  1,7  1,2  1050mm
 2,1  1,8  1,6  1,2  2100mm

Z uvedené tabulky plyne, že doporučené vzdálenosti podpor pro sílu polykarbonátu Markrolon 10mm a oblast I. jsou 1050x2100mm. A tak bychom mohli pokračovat. Makrolon 2/10-10,5mm je nejběžněji používanou deskou pro zastřešení pergol. Můžeme pochopitelně použít i silnější, s tím však i narůstá cena. Naopak menší tloušťky jsou pro zastřešení nevhodné.

Podrobnější údaje jsou popsány v technických listech polykarbonátových desek a to pro každou tloušťku zvlášť. Stavba pergoly je krásný kutilský počin. Aby sloužila svému účelu je třeba respektovat vlastnosti materiálu a na ně kladené požadavky už při stavbě nosné konstrukce. Vyhneme se tak pozdější dvojité práci. 

Z.

 

 

benefit
Odborné poradenství
29 let zkušeností v oboru, poradíme s výběrem po telefonu, e-mailu či na chatu.
benefit
Specialista na fasády
Zaměřujeme se na fasádní materiály a prvky pro dokončení stavby.
benefit
Návrh skladby materiálu
Popište nám váš záměr, navrhneme optimální skladbu materiálu a prvky.
benefit
Individuální nabídka
Větší konstrukce? Zhotovíme vám individuální cenovou nabídku.